Jaguar bude platiť vodičom za dáta

Najväčšia britská automobilka testuje softvér, ktorý vodičom jej áut umožní získať kryptomenu IOTA. Systém takzvanej „inteligentnej peňaženky“ bude vodičov odmeňovať za hlásenie užitočných dát poskytovateľom navigácií a miestnym orgánom. Napríklad o dopravných zápchach alebo výmoľoch na cestách.

Vodiči si tiež budú môcť „zarobiť“ za účasť v programe zdieľania jázd. Získané žetóny by mohli následne použiť na úhradu mýtneho na diaľniciach, pakovanie alebo na nabíjanie elektromobilov. Cieľom je „dosiahnuť nulové emisie, nulovú nehodovosť a nulové preťaženie dopravy“, uviedol Jaguar Land Rover.IOTA je platobná sieť aj rovnomenná kryptomena, ktorá bola navrhnutá pre takzvaný internet vecí (IoT). Ľuďom a strojom umožňuje prenášať peniaze a dáta bez akýchkoľvek transakčných poplatkov. „Technológiu inteligentných peňaženiek je možné ľahko prispôsobiť všetkým novým vozidlám. Takže nie je žiadna nová minca Jaguar, žiadna minca BMW, ale jeden univerzálny žetón,“ povedal agentúre Reuters spoluzakladateľ kryptomeny Dominik Schiener.

Našu ponuku vozidiel Jaguar nájdete po kliknutí sem.

ZDROJ: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/510696-jaguar-bude-platit-vodicom-za-data/

Ako sa vám páčil tento článok?

Stiahnite si bezplatne našu mobilnú aplikáciu
Tento web používa súbory cookie. Informácie o tom, ako používate tento web, sa zdieľajú s Googlom. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie